SEE OFFICIAL CENTRAL HIGHLANDS DRAW BELOW
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
HEPBURN Football Club senior coach Clive Raak is aiming to get their season off to a flying start when they host Clunes in the opening round of the Central Highlands Football League on Saturday.
Over the past two seasons the Burra’s have failed to win its first round match, but Raak remains confident the senior side can change that.
“It is important to get the first win on the board,” he said.
“Heading into round one is a bit of an unknown, you don’t know what other clubs haven been doing, so it is hard to gage how it will go.
“Last year Clunes had a young side, which just ran all day, so we are expecting a similar sort of game this weekend.
“But we will know more after the first round.”
One of the competitions greatest players is also to make his return to Hepburn this weekend.
Cox is back at the club after playing with Tooleybuc-Manangatang last season.
Cox is a four-time Central Highlands leading goalkicker and was a part of their 2008, 2010 and 2013 premierships.
Raak said Hepburn was thrilled to have him back.
“He has been training with us for the past six weeks,” he said.
“He is a damaging forward and will give us great direction this season, he has that firepower.
“His return is massive for the club.”
In other round one CHFL matches, Beaufort will host Daylesford, the reigning premiers, Bungaree will play against Gordon, Buninyong will take on Learmonth, Creswick will kick-off its season against Ballan, Dunnstown hosts Springbank, Carngham Linton will play against Waubra, Rokewood Corindhap takes on Skipton and Smythesdale will play Newlyn.
All senior matches will be played at 2.30pm.
In Central Highlands Netball, Hepburn will be aiming to put its heartbreaking grand final loss behind them, when they begin its 2015 campaign against Clunes.
Last year’s premiers, Skipton will play its first game away to Rokewood.
All A-grade matches will be played at 2.30pm.
CENTRAL HIGHLANDS FOOTBALL LEAGUE DRAW
ROUND 1
Saturday, April 11
Beaufort v Daylesford
Bungaree v Gordon
Buninyong v Learmonth
Creswick v Ballan
Dunnstown v Springbank
Hepburn v Clunes
Carngham-Linton v Waubra
Rokewood-Corindhap v Skipton
Smythesdale v Newlyn
ROUND 2
Saturday, April 18
Ballan v Bungaree
Clunes v Creswick
Daylesford v Buninyong
Gordon v Carngham-Linton
Learmonth v Hepburn
Newlyn v Dunnstown
Skipton v Smythesdale
Springbank v Beaufort
Waubra v Rokewood-Corindhap
ROUND 3
Sunday, April 26
Ballan v Gordon
Beaufort v Newlyn
Bungaree v Clunes
Buninyong v Springbank
Creswick v Learmonth
Dunnstown v Skipton
Hepburn v Daylesford
Rokewood-Corindhap v Carngham Linton
Smythesdale v Waubra
ROUND 4
Saturday. May 2
Clunes v Ballan
Daylesford v Creswick
Gordon v Rokewood-Corindhap
Learmonth v Bungaree
Carngham-Linton v Smythesdale
Newlyn v Buninyong
Skipton v Beaufort
Springbank v Hepburn
Waubra v Dunnstown
ROUND 5
Saturday, May 9
Ballan v Learmonth
Beaufort v Waubra
Bungaree v Daylesford
Buninyong v Skipton
Clunes v Gordon
Creswick v Springbank
Dunnstown v Carngham-Linton
Hepburn v Newlyn
Smythesdale v Rokewood-Corindhap
ROUND 6
Saturday, May 16
Daylesford v Ballan
Gordon v Smythesdale
Learmonth v Clunes
Carngham-Linton v Beaufort
Newlyn v Creswick
Rokewood-Corindhap v Dunnstown
Skipton v Hepburn
Springbank v Bungaree
Waubra v Buninyong
ROUND 7
Saturday, May 30
Ballan v Springbank
Beaufort v Rokewood-Corindhap
Bungaree v Newlyn
Buninyong v Carngham-Linton
Clunes v Daylesford
Creswick v Skipton
Dunnstown v Smythesdale
Hepburn v Waubra
Learmonth v Gordon
ROUND 8
Saturday, June 13
Daylesford v Learmonth
Gordon v Dunnstown
Carngham-Linton v Hepburn
Newlyn v Ballan
Rokewood-Corindhap v Buninyong
Skipton v Bungaree
Smythesdale v Beaufort
Springbank v Clunes
Waubra v Creswick
ROUND 9
Saturday, June 20
Ballan v Skipton
Beaufort v Dunnstown
Bungaree v Waubra
Buninyong v Smythesdale
Clunes v Newlyn
Creswick v Carngham-Linton
Gordon v Daylesford
Hepburn v Rokewood-Corindhap
Learmonth v Springbank
ROUND 10
Saturday, June 27
Beaufort v Gordon
Dunnstown v Buninyong
Carngham-Linton v Bungaree
Newlyn v Learmonth
Rokewood-Corindhap v Creswick
Skipton v Clunes
Smythesdale v Hepburn
Springbank v Daylesford
Waubra v Ballan
ROUND 11
Saturday, July 4
Ballan v Carngham-Linton
Bungaree v Rokewood-Corindhap
Buninyong v Beaufort
Clunes v Waubra
Creswick v Smythesdale
Daylesford v Newlyn
Gordon v Springbank
Hepburn v Dunnstown
Learmonth v Skipton
ROUND 12
Saturday, July 11
Beaufort v Hepburn
Buninyong v Gordon
Dunnstown v Creswick
Carngham-Linton v Clunes
Newlyn v Springbank
Rokewood-Corindhap v Ballan
Skipton v Daylesford
Smythesdale v Bungaree
Waubra v Learmonth
ROUND 13
Saturday, July 18
Ballan v Smythesdale
Bungaree v Dunnstown
Clunes v Rokewood-Corindhap
Creswick v Beaufort
Daylesford v Waubra
Gordon v Newlyn
Hepburn v Buninyong
Learmonth v Carngham-Linton
Springbank v Skipton
ROUND 14
Saturday July 25
Beaufort v Bungaree
Buninyong v Creswick
Dunnstown v Ballan
Hepburn v Gordon
Carngham-Linton v Daylesford
Rokewood-Corindhap v Learmonth
Skipton v Newlyn
Smythesdale v Clunes
Waubra v Springbank
ROUND 15
Saturday, August 1
Ballan v Beaufort
Bungaree v Buninyong
Clunes v Dunnstown
Creswick v Hepburn
Daylesford v Rokewood-Corindhap
Gordon v Skipton
Learmonth v Smythesdale
Newlyn v Waubra
Springbank v Carngham-Linton
ROUND 16
Saturday, August 8
Beaufort v Clunes
Buninyong v Ballan
Creswick v Gordon
Dunnstown v Learmonth
Hepburn v Bungaree
Carngham-Linton v Newlyn
Rokewood-Corindhap v Springbank
Smythesdale v Daylesford
Waubra v Skipton
ROUND 17
Saturday, August 15
Ballan v Hepburn
Bungaree v Creswick
Clunes v Buninyong
Daylesford v Dunnstown
Gordon v Waubra
Learmonth v Beaufort
Newlyn v Rokewood-Corindhap
Skipton v Carngham-Linton
Springbank v Smythesdale
QUALIFYING FINALS
Saturday, August 22
ELIMINATION FINALS
Saturday, August 22
SEMI-FINALS
Saturday, August 29
PRELIMINARY FINALS
Saturday, September 5
GRAND FINAL
Saturday, September 12